WCZESNE WSPOMAGANIE NIEMOWLĄT

Pierwszy rok życia to bardzo intensywny czas rozwoju wszystkich narządów w naszym ciele. Po długim czasie w środowisku wodnym w łonie matki, organizm małego człowieka musi zaadoptować się do nowej rzeczywistości. Zaczyna oddychać powietrzem, pić i jeść różne produkty, jak i przezwyciężać siłę grawitacji w coraz to wyższych pozycjach.

Każda rzecz, która zaniepokoi rodzica w funkcjonowania dziecka warta jest skonsultowania z fizjoterapeutą. Może się okazać, że np. za miesiąc samoistnie to zniknie lub wystarczy inaczej dziecko nosić i organizm się zbalansuje. Czasem jednak dziecko wymaga paru spotkań lub dłuższej rehabilitacji aby zapewnić mu lepszy start na przyszłość. A przecież dobro niemowlaka jest dla rodziców najważniejsze.

Podczas wizyty zbieramy dokładny wywiad ciążowy, porodowy oraz niemowlęcy. Przeprowadzamy obszerne badanie obejmujące: obserwację pacjenta w różnych pozycjach, sprawdzenie zakresów ruchu wszystkich stawów oraz przyblokowań w kręgosłupie i klatce piersiowej, przeprowadzenie testów neurologicznych, sprawdzenie napięć mięśniowych w całym ciele. Następnie wspólnie z rodzicami ustalamy plan działania.

Wczesnym wspomaganiem rozwoju powinny być objęte niemowlaki:

  • z obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym,
  • z asymetrią ułożeniową i ruchową,
  • z wadami wrodzonymi,
  • po urazach okołoporodowych i poporodowych,
  • wcześniaki.

WCZESNE WSPOMAGANIE NIEMOWLĄT PROWADZI:

MGR ANNA KUŚNIERCZYK

STOSOWANE METODY