JESTEŚ W CIĄŻY? KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

W ubiegłym tygodniu na prośbę wspaniałej położnej Nikoli Kraszewskiej miałyśmy okazję poprowadzić pierwsze w tym roku warsztaty teoretyczno-praktyczne dotyczące fizjoterapii okołoporodowej. Sześć świadomych i dzielnych przyszłych mam w trudnych warunkach… pogodowych (bo było wtedy strasznie duszno) odkrywało tajniki fizjoterapii w tej jakże ważnej tematyce.

Połóg to doskonały moment na regenerację ciała i ducha. Ten czas pozwala na wyeliminowanie kompensacji z okresu ciąży i wdrożenie krok po kroku bezpiecznych aktywności. Podczas spotkania poruszanych było wiele kwestii jednak w dużej mierze ważne były dla Nas:

  • MIĘŚNIE DNA MIEDNICY
    Krocze powinno być dobrze przygotowane do porodu, a więc około 36 tygodnia zaczynamy masaż kocza naturalnym olejkiem np. migdałowym lub ciepłą oliwką, który pozwoli zachować elastyczność okolicznych tkanek. Co więcej ćwiczenia rozluźniające i relaksujące pod okiem fizjoterapeuty pozwolą przystosować ciało do łatwiejszego porodu, a co za tym idzie szybszego powrotu do późniejszej formy.W miarę postępowania porodu w drugim okresie występuje ryzyko obrażeń poszczególnych warstw mięśni dna miednicy związane z pęknięciem lub nacięciem krocza, dlatego współpracuj z położną, która podpowie Ci, co w danym momencie robić – działać i pomagać kurczącej się macicy, czy odpoczywać i zbierać siły do kolejnego skurczu.

  • ĆWICZENIA ODDECHOWE
    Oddech w poszczególnych okresach porodu różni się, jednak w połogu istotne jest, by każda z przepon współpracowała ze sobą dla zachowania właściwej postawy i kontroli podczas wykonywania codziennych obowiązków i aktywności. Dotyczy to zarówno przepony moczowo-płciowej oraz przepony miednicy, które stanowią „podłogę” stabilizującą dno naszej miednicy mniejszej, jak i przepony oddechowej, która ułatwia procesy trawienne, zapobiega zastojom żylnym i obrzękom.
  • PROFILAKTYKA PRZECIWZAKRZEPOWA I PRZECIWOBRZĘKOWA
    Ach te hormony… progesteron wpływa na rozluźnienie tkanki łącznej, co sprzyja gromadzeniu się wody w tkankach, Ta retencja wody prowadzi do hipowolemii (zwiększenie objętości krwi), co objawia się nadciśnieniem żylnym. Progesteron przyczynia się również do utraty napięcia ścian żył i spowolnienia prądu żylnego. Domowe naprzemienne polewania ciepłą i zimną wodą, chodzenie po wodzie, manualny drenaż limfatyczny załatwią sprawę.

  • ROZSTĘP MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA
    To byłby idealny moment na zaprezentowanie kilku ciekawych zdjęć pokazujących praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy podczas warsztatów (sprawdzenie rozejścia mięśni prostych brzucha, ćwiczenia oddechowe, uruchamiające mięśnie brzucha i mięśnie dna miednicy), ale pochłonięte wirem pracy nie zrobiłyśmy żadnego zdjęcia (oprócz końcowego). Najistotniejszy jest fakt – daj tkankom czas i nie rozciągaj nich nadmiernie, po to jest właśnie 6 tygodni połogu, w którym dochodzi do sklejenia kolagenu, aby bezpiecznie wrócić do aktywności.

  • ERGONOMIA WYKONYWANIA CODZIENNYCH CZYNNOŚCI
    To nie tylko prawidłowa postawa podczas podnoszenia dziecka (pamiętaj to jedyny ciężar, który możesz w tym czasie dźwigać), wkładania naczyń do zmywarki, czy odkurzania, ale to również nawyki toaletowe. Odpowiednie nawodnienie i właściwa dieta bogata w warzywa i owoce, oraz białko (szczególnie gdy karmisz piersią) pozwoli Ci na lepszą pracę jelit i ograniczenie zaparć (korzystaj z podnóżka podczas defekacji !) Ponadto będzie działać profilaktycznie, aby unikać obniżenia narządów dna miednicy mniejszej potęgowanych przez parcie na toalecie i wzrost ciśnienia śródbrzusznego przy nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeniach.

  • MOBILIZACJA BLIZNY PO CESARSKIM CIĘCIU I NACIĘCIU/ PĘKNIĘCIU KROCZA
    Higiena krocza i dbanie o ranę stanowią tak samo obowiązkowy element w okresie połogu jak mobilizacja bliny. Dokładamy wszelkich starań, by blizna zachowała swoją elastyczność i właściwą ruchomość, by nie wpływała na okoliczne miejsca poprzez kompensacyjne pociągnięcia tkanek i późniejsze problemy bólowe. W domowym zaciszu mamy cały wachlarz sprawdzonych metod takich jak okłady termiczne, gąbka, szczoteczka, szczotka, widelec, ręcznik, nasze dłonie, które pomogą nam uruchomić bliznę i cieszyć się jej właściwą przesuwalnością.

Te i wiele innych kwestii włączając w to walkę z dolegliwościami bólowymi, laktacją, stopniowaniem aktywności po porodzie omówiłyśmy na spotkaniu. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i polecamy się na przyszłość. Jeśli macie ochotę by podobne warsztaty lub o zupełnie innej tematyce np. wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, bolesne miesiączki, ból podczas stosunku, aktywność kobiet w czasie ciąży były przeprowadzone w Twojej okolicy daj znać! Jesteśmy otwarte na współpracę pakujemy miednicę, plakaty i przybywamy:)

Do zobaczenia
Składak Fizjoterapia